APOD Hakkında

Bilimetri APOD Türkiye logosu.
Kaynak: Bilimetri APOD Türkiye

NASA Günün Astronomi Görseli (APOD) Nedir?

NASA'nın APOD (Astronomy Picture of the Day) ya da Türkçeye çevirisi ile Günün Astronomi Görseli servisi; 1995 tarihinden beridir Robert Nemiroff ve Jerry Bonnell tarafından yönetilmektedir. Servis, her gün aktif bir şekilde astronomi görsellerini okurlar ile buluşturmaktadır. Bu görselleri paylaşırken profesyonel astronomlar tarafından kısa ve açıklayıcı bir yazı yazılarak bilgi verilmektedir. APOD platformuna gelen görseller amatör astronomlar veya astrofotoğrafçılar tarafından çekilmektedir. Görseller ham bir şekilde yayınlanabileceği gibi üzerinde işleme (görselin bazı özellikleri ile oynayarak) yapılarak da paylaşılabilmektedir. Görsellerde yapılan değişiklikler ve işlemeler ana görüntüyü bozmayacak nitelikte olmalıdır ve görüntüyü yakalayan ve işleyen kişi tarafından dürüst ve açık bir şekilde belirtilmelidir. APOD'un bu faaliyetleri, astronomi ve astrofotoğrafçılık kültürünü ve bilim iletişimini güçlendiren niteliktedir. Bu sebeple bizler, Bilimetri olarak APOD için ayna site olarak APOD içeriklerini Türkçeye çevirerek bilimseverlere sunmak istedik.

Bilimetri APOD Türkiye Nedir?

Bilimetri APOD Türkiye; APOD içeriklerini Türkçeye çevirerek bilimseverlere sunmak amacıyla oluşturduğumuz, Bilimetri'ye bağlı olarak yürütülen bir platformdur. Bizler, Bilimetri olarak her türlü bilimsel paylaşımın bilimseverlere ve okurlara ulaştırılabilmesi için çabalamaktayız. Bu sebeple böyle projeleri yürütmeyi görev edindik. APOD Türkiye platformu olarak 1995 tarihinden beridir paylaşılan APOD içeriklerinin hepsini Türkçeye çevirmeye ve bu çevirileri yaparken günlük olarak yayınlanan APOD içeriklerini de Türkçeye çevirmeyi hedeflemekteyiz. Türkiye'de bilimsel gelişmenin artması ve astronomi kültürünün oturabilmesi için bu projeyi önemli görmekteyiz.

Bilimetri APOD Türkiye platformu, Bilimetri çevirmenleri tarafından yürütülmektedir. APOD çeviri ekibi, Bilimetri çevirmenleri arasından özel olarak seçilmektedir. Bu çevirmenler her gün, güncel APOD içeriğini çevirmenin yanında arşivden de içerikler çevirmekte ve Türkçe arşivi genişletmektedir.


İçerikler ile İlgili Sorularımı ve Önerilerimi Nasıl İletebilirim?

APOD çeviri içeriklerimizin hepsinin sonunda bir raporlama formu bağlantısı bulunmaktadır. Bu formu kullanarak sorunları ve değişiklik önerilerinizi iletebilirsiniz. Bunun dışında bizlere ulaşmak ve önerilerinizi iletmek için [email protected] e-posta adresini kullanabilirsiniz.

NASA tarafından yürütülen APOD ile ilgili sorularınızı ve önerilerinizi doğrudan APOD editörlerine iletmeniz gerekmektedir. Bunun için Robert Nemiroff veya Jerry Bonnell'e e-posta ile ulaşabilirsiniz.


Telif Hakları ve Yasal Bilgilendirme Metni

NASA APOD içeriklerinin telif hakları NASA APOD platformuna aittir ve Bilimetri'nin bir ayna site olarak bu içerikleri kısıtlı olarak da olsa kullanma hakkı bulunmaktadır. Bunun ile ilgili olarak NASA APOD Hakkında sayfasında yer alan aydınlatma metnini okuyabilirsiniz.

İçeriklerde yer alan görseller, görseli çeken ve APOD'a gönderen kişiye veya görselin kaynaklandığı kuruma aittir. Dolayısıyla görsel sahibinin telif hakları kapsamında içeriği kullanabilir ve paylaşabilirsiniz. Görseli kamuya açık bir şekilde kullanmak isterseniz, görsel telif hakkı sahibi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Görsel sahibinin iletişim bağlantıları içeriklerin altında belirtilmektedir. APOD sayfasının bağlantısını veya APOD Türkiye sayfasının bağlantısını paylaşmanızda belirli haklar ve kısıtlamalar haricinde sorun yoktur. Bu hakları ve kısıtlamaları NASA APOD Hakkında sayfasından öğrenebilirsiniz. NASA görüntüleri kamu malıdır, bu görüntülerin kullanımları ile ilgili resmî yönergeyi buradan okuyabilirsiniz.

Bilimetri, NASA'ya bağlı değildir ve APOD Türkiye platformu doğrudan NASA veya APOD ile bağlantılı değildir. APOD Türkiye platformu, bir ayna site olarak APOD içeriklerinin çevirilerini sunmak ve bilimseverleri bilgilendirmek amacıyla kurulmuştur ve Bilimetri tarafından yürütülmektedir.

NASA APOD ile ilgili sorularınızı doğrudan APOD editörlerine iletmeniz gerekmektedir. Bilimetri tarafından yürütülen APOD Türkiye platformu ile ilgili sorularınızı [email protected] e-posta adresine iletebilirsiniz.

İletişim Formu