ZTF Kuyruklu Yıldızının Üç Farklı Görüntüsü

Evreni keşfedin! Her gün, evrenimizin farklı bir görüntüsü, profesyonel bir astronom tarafından yazılmış kısa bir açıklama ile birlikte paylaşılır.

ZTF Kuyruklu Yıldızının Üç Farklı Görüntüsü
Görsel Kaynağı ve Telif Bilgisi: Javier Caldera & Miguel Gracia

Açıklama: ZTF kuyruklu yıldızı kendisine ait bir şekle sahiptir. İç Güneş Sistemi'ni ziyaret eden parlak kuyruklu yıldız, yalnızca toz kuyruğu, iyon kuyruğu ve koması ile değil, aynı zamanda çok belirgin olan bir karşı-kuyruk ile de kendini belli etmektedir. Bu karşı-kuyruk, kuyruklu yıldıza öncülük etmiyor; kuyruklu yıldızın kayaç kısmı, yayılan toz ve kuyruğun bir kısmının üzerinde görülüyor. C/2022 E3 (ZTF) kuyruklu yıldızı, Güneş'e yakın konumundan geçti. Yarın (1 Şubat 2023) da Dünya'ya en yakın konumundan geçiş yapacak. Görseldeki iki görüntünün altındaki ana görüntü, ZTF kuyruklu yıldızının geçen hafta İspanya'nın Cáceres şehrinde, karanlık ve açık bir gökyüzünde çıplak göz ile gözlemlendiğinde nasıl gözüktüğünü gösteriyor. Ana görüntünün üstünde yer alan sağ üst köşedeki görsel, kuyruklu yıldızın dürbün ile nasıl gözüktüğünü gösterirken, onun altındaki görsel ise küçük bir teleskop ile nasıl gözüktüğünü gösteriyor. Kuyruklu yıldız şu anda gökyüzünde kuzey enlemlerinde gece boyunca görülebiliyor fakat ilerleyen birkaç hafta içerisinde kolay gözlemlenemeyecek bir duruma gelecek.

Yarının Görseli: gerçek ve hayali gezegenler
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Yazarlar ve Editörler: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (UMCP)
NASA Yetkilisi: Phillip Newman (Belirli haklara bağlıdır.)
Hizmeti Sunan: NASA ASD / GSFC,

Çevirmen: Çınar Civan
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Seslendiren: Çınar Civan

Bu içerik hakkında bir sorun mu var? Raporlamak istediğin durumu/hatayı bizlere iletebilirsin.

Çınar Civan

Bilimetri site kurucusu, idari sorumlu, editör ve yazarı. Bilim alanında içerikler ve makaleler yazıyor. Evrimsel biyoloji ve taksonomi alanında araştırmacı. ORCID ID: 0000-0001-6378-8630 twitter instagram email

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu